زندگی نامه جری ” سباستین ” لوئیس

  • مهر ۱, ۱۳۹۹
  • ۶۴ بازدید

جری لوئیس ( ” جری سباستین لودئیس ” Jerry Sebastian Lewis ) کمدین ، هنرپیشه ، نوسنده و کارگردان ، در ۱۶ مارس ۱۹۲۶ در شهر نیوآرک ایالت نیوجرسی متولد شد . پدر او بازیگر و مادرش نوازده پیانو در رادیو بود و خود او نیز در سن پنج سالگی در رادیو آواز میخوند و رفته رفته نیز به کار اجرا مسلط شد.

مسیر شهرت

جری لوئیس در سن پنج سالگی اجرای زنده ای داشت ، بعد از آن نیز نمایش هایی اجرا میکرد ، اما شهرت وی از همکاری در کنار دین مارتین خواننده ایتالیایی – آمریکایی آغاز شد. دین مارتین نقش عاقلی را ایفا میکرد که باید با جری لوئیس سر و کله میزد. هرچند که این نمایش شبانه مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت ولی همواره مورد انتقاد منتقدان زمان بود . به هر حال به مرور توجه ها به سمت جری لوئیس بیشتر شد و به تبع آن ، توجه ها نسبت به دین مارتین کمتر و کمتر میشد و این کمرنگ تر شدن ها به مرور باعث جدایی این دو زوج هنری از هم شد. این جدایی باعث شد هر کدام مسیر شهرت را به تنهایی برای خود طی کنند.

پس از آن اتفاق ، سیدنی لافت همسر جودی گارلند ، طی یک تماس تلفنی با جری لوئیس ، از او تقاضا کرد که شبی را به جای همسرش برای اجرا برود . جری لوئیس هم پذیرفت و برنامه طنزی اجرا کرد و پس از آن شعری که در پنج سالگی آن را خوانده بود را برای حاضرین خواند و تماشاگران برنامه ، از این اجرا لذت برده بودند .این اتفاق باعث شد جری ، با اندک پولی ، آهنگ های خود را ضبط کند ، پس از این اتفاق و به تشویق کپیتال رکوردز ، او آلبومی تحت عنوان ” جری لوئیس فقط میخواند ” منتشر کرد . رفته رفته با اجرا های مختلف و بازی در سینما محبوب تر گشت و به شهرت بالایی دست پیدا کرد.

جری لوئیس

احداث بنیاد دیستروفی عضلانی

جری لوئیس بنیادی را تحت عنوان بیناد دیستروفی عضلانی ” Muscular Dystrophy Association ” درسال ۱۹۵۲ تاسیس کرد و همواره تلاش کرده برای آن کمک مالی جمع آوری کند که حاصل این تلاش ، کسب مبلغی قابل توجه است ، مبلغی بالاتر از دو میلیارد دلار برای کمک به بیماران عصبی عضلانی . کارهای خیر و تلاش های او باعث نامزد شدن او برای جایزه صلح نوبل شد و از طرف سازمان دفاع آمریکا مدال افتخار دریافت کرد.

آثار مهم جری لوئیس

جری لوئیس تا کنون آثار مهم و قابل توجهی از خود به جای گذاشته و اهمیت و سطح این آثار به قدری بالا بودند به او لقب ستاره کمدی داده شده . به طوری که ژان لوک گدار درباره او میگوید : او تنها کارگردانیست که آثارش به رشدی صعودی دارند و بسار از چارلی چاپلین و باستر کیتون بهتر است!

وقتی سخن از آثار مهم جری لوئیس به میان می آید قطعا اولین نامی که به ذهن میرسد ” پروفسور دیوانه ” و بعد از آن ” دنیای دیوانه دیوانه دیوانه دیوانه ” است . اما به طور قطع میتوان گفت ، یکی از مهم ترین آثاری که جری لوئیس در آن ایفای نقش کرده ” سلطان کمدی ” مارتین اسکورسیزی ست . اثری بینظیر و خلاقانه که علاوه بر نامزدی در نخل طلائی فیلم کن ، مورد تحسین بسیاری از منتقدان و کارگردانان در آن زمان قرار گرفت.

جری لوئیس و دیکاپریو در سلطان کمدی

خاموش شدن یک ستاره

جری لوئیس ، ستاره سینمای جهان ، در ۲۰ اوت ۲۰۱۷ ، در سن ۹۱ سالگی از دنیا رفت. اما با این وجود او همچنان با آثارش ، با مردم سخن میگوید و هنوز بر لبان ما ، لبخند می آورد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *